Shadowlands Music and Arts Festival

Schedule

 

 

 

Shadow Stage

The Colosseum

Cosmos Tent

Aurora Tent

Aeon Tent

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

[6:30-8:00]

 

[6:45-7:45]

 

 

 

Doves

 

Spacehog

 

7:30

 

 

[7:15-8:30]

 

 

 

 

 

Hem

 

[7:30-8:30]

8

 

 

 

 

echolyn

 

 

 

 

 

 

8:30

 

 

 

[8:15-9:30]

 

 

 

 

 

Frost*

 

9

 

[8:30-10:30]

 

 

 

 

 

Echo & the

 

 

[9:00-10:00]

9:30

 

Bunnymen

[9:00-10:30]

 

Dream Machine

 

 

 

VAST

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[10:00-11:15]

 

10:30

 

 

 

Black Moth

 

 

 

 

 

Super Rainbow

[10:30-11:30]

11

 

 

 

 

Hidria Spacefolk

 

 

[11:00-12:30]

[11:00-12:15]

 

 

11:30

 

Explosions in

Astrix

 

 

 

 

the Sky

 

 

 

12

 

 

 

[11:45-1:00]

 

 

 

 

 

Astral Projection

[12:00-1:15]

12:30

 

 

 

 

Pure Reason

 

 

 

 

 

Revolution

1

 

 

[12:45-2:00]

 

 

 

 

 

Squarepusher

 

 

1:30

 

[1:00-3:00]

 

 

 

 

 

The Chemical

 

[1:30-2:30]

 

2

 

Brothers

 

Entheogenic

[1:45-3:00]

 

 

 

 

 

EOTO

2:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Shadow Stage

The Colosseum

Cosmos Tent

Aurora Tent

Aeon Tent

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2:30

 

 

[2:00-3:30]

 

 

 

 

 

Blackfield

[2:30-3:45]

 

3

[2:30-4:00]

[2:45-4:00]

 

Sleepytime Gorilla

 

 

Guster

People Under

 

Museum

[3:00-4:15]

3:30

 

The Stairs

 

 

Pain of

 

 

 

 

 

 Salvation

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4:30

 

 

[4:00-5:30]

[4:15-5:30]

 

 

[4:30-5:45]

[4:20-6:00]

dredg

Dresden Dolls

 

5

Willie Nelson

Snoop Dogg

 

 

[4:45-6:00]

 

 

 

 

 

Liquid Tension

5:30

 

 

 

 

Experiment

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6:30

 

 

[6:00-8:00]

[6:00-7:30]

 

 

[6:15-7:45]

 

Tea Leaf

Fleet Foxes

[6:30-7:45]

7

Tenacious D

[6:30-8:00]

Green

 

Opeth

 

 

The Roots

 

 

 

7:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

[8:15-10:45]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9:30

Muse

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:30

 

 

[11:00-12:45]

[11:00-12:30]

 

 

 

[11:30-1:15]

Lemon Jelly

Infected Mushroom

 

12

 

Sigur Rˇs

 

 

 

 

 

featuring the

 

 

 

12:30

 

Kronos Quartet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[12:00-3:00]

1:30

 

 

 

 

STS9

 

 

 

[1:15-3:00]

[1:00-3:00]

 

2

 

 

Nightmares

R÷yksopp

 

 

 

[1:45-3:15]

on Wax

 

 

2:30

 

Ozric Tentacles

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

[2:30-4:30]

 

 

 

 

3:30

Daft Punk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Shadow Stage

The Colosseum

Cosmos Tent

Aurora Tent

Aeon Tent

1:30

 

 

 

 

 

 

 

 

[1:30-2:45]

 

 

2

 

 

Oceansize

 

[1:45-3:00]

 

 

 

 

[2:00-3:15]

A Whisper

2:30

[2:00-3:30]

 

 

That Handsome

in the Noise

 

Dinosaur Jr.

[2:15-3:45]

 

Devil

 

3

 

Damien Rice

 

 

 

 

 

 

[3:00-4:30]

 

 

3:30

 

 

Pineapple

 

[3:15-4:30]

 

 

 

Thief

 

RAQ

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[3:45-5:15]

 

4:30

[4:00-5:30]

[4:15-5:30]

 

Mute Math

 

 

A Perfect Circle

Flogging Molly

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5:30

 

 

[5:00-7:00]

 

[5:00-7:00]

 

 

 

Porcupine

 

Michael Franti

6

 

 

Tree

 

and Spearhead

 

[6:00-7:00]

[6:00-7:30]

 

[5:45-7:15]

 

6:30

Cheech and Chong

Stephen and

 

Secret Machines

 

 

 

Damien Marley

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8:30

 

 

 

 

 

 

[7:30-10:30]

 

 

 

 

9

Rush

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[11:00-12:00]

 

11:30

 

 

[11:00-12:45]

Vibe Tribe

 

 

 

 

Mogwai

 

 

12

 

[11:00-2:00]

 

 

 

 

 

Trans-Siberian

 

 

 

12:30

 

Orchestra

 

[12:15-1:45]

 

 

 

 

 

Ghostland

 

1

 

 

 

Observatory

 

 

 

 

[1:00-2:15]

 

 

1:30

 

 

Zero 7

 

[12:00-4:00]

 

 

 

 

 

moe.

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[2:00-3:30]

 

2:30

 

 

 

Rabbit in

 

 

 

 

 

the Moon

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

[2:30-4:30]

 

 

3:30

 

 

Shpongle

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Shadow Stage

The Colosseum

Cosmos Tent

Aurora Tent

Aeon Tent

1:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

[1:30-3:00]

[1:30-3:15]

 

 

 

[2:00-3:15]

Sarah Harmer

Rodrigo y

2:30

 

[2:00-3:30]

Peter Mulvey

 

Gabriela

 

 

Nickel Creek

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

[2:30-4:30]

 

 

 

 

3:30

Rusted Root

 

 

 

 

 

 

 

 

[3:30-5:00]

 

4

 

 

[3:45-5:00]

They Might

[4:15-5:45]

 

 

 

Leo Kottke

 Be Giants

Arrested

4:30

 

[4:00-5:30]

 

 

Development

 

 

Fastball

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5:30

 

 

 

 

 

 

 

 

[5:30-7:00]

 

 

6

[5:00-7:30]

 

Alison Krauss

 

 

 

Umphrey's McGee

 

&

[5:30-7:45]

[5:45-7:30]

6:30

 

[6:00-7:45]

Union Station

Transatlantic

Grace Potter

 

 

Loreena

 

 

and the Nocturnals

7

 

McKennitt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9:30

[8:00-12:00]

 

 

 

 

 

David Gilmour

 

 

 

 

10

and

 

 

 

 

 

Roger Waters

 

 

 

 

10:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:30